تاریخچه میداس
افسانه های یونان باستان حکایت از پادشاهی با نام "میداس" با زمان تقریبی 7 قرن پیش از میلاد مسیح دارند که بر مردمان مقدونیه ساکن در سرزمین "فریجیا"- “Phrygia”- (واقع در غرب آسیای صغیر- قسمتهایی از ترکیه کنونی-) حکمرانی می نمود.
این پادشاه در زمان حکومت خود شهر آنکارا امروزی را پایه گذاری نمودو اختراع رنگ سیاه و سفید در نقاشی را نیز مقارن با زمان وی می دانند.
افسانه ها از علاقه بسیار زیاد این پادشاه به طلا حکایت می کنند و زمانیکه به طور اتفاقی خدمتی برای "دایناسوس" Dionysus -خدای زراعت و حاصلخیزی یونان باستان- انجام می دهد درازای پاداش از او قدرت تبدیل اجسام به طلا را می خواهد. این قدرت افسانه ای در ابتدا اورا مجذوب می نماید و با لمس وسایل اطراف و طبیعت، طلای زیادی برای خود فراهم می آورد، اما با توجه به مشکلاتی چون تبدیل غذا و آشامیدنی به طلا و نیز یکی از افراد خانواده این پادشاه مجددا از "دایناسوس" درخواست می نماید تا قدرت وی را باز پس گیرد و این خدای افسانه ای با بیان اینکه کم کردن و باز پس گیری قدرت، در طبیعت وی نبوده و ازعهده وی خارج است، به او پیشنهاد می دهد تا قدرت خود را در رودخانه "پکتولوس" Pactolus – رود جاری به دریای اژه در جایی نزدیک به خاک کشور ترکیه کنونی- بشوید و از آن پس شنهای کف رودخانه به رنگ طلایی در می آیند.
برای فرمانروا میداس قدرتهای دیگری نیز در افسانه ها قائل گشته اند همچون قدرت شنوایی خارق العاده، خواندن ذهن افراد و همچنین قدرت انتقال جسم خود در لحظه به هر نقطه از دنیا، حکایت است که این فرمانروا بیش از 2700 سال زیسته است.